کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود  \ ثبت‌نام  )
امروز: جمعه 29 شهریور ماه 1398 ساعت: 

مقالات علمی

  • 124
  • 72 مرتبه
معرفی و بررسی LOD در فرآیند مدلسازی BIM

معرفی و بررسی LOD در فرآیند مدلسازی BIM

8/31/2019 11:41:09 AM

 

 

 

 

 

 

 

اگر تا به حال تعجب کرده اید که چرا انسانها به این زبانها صحبت می کنند ( 7000 زبان قابل توجه )  معماری ، مهندسی و صنعت ساختمان را مقصر بدانید.

 

مطابق عرف کتاب مقدس ، فرزندان نوح پس از سیل بزرگ: بابل ، شهری درخشان و مرفه ساختند. بابل با غرور و افتخار ، یک برج مهم را برنامه ریزی کرد که به عنوان نمادی از عظمت آنها به "آسمانها می رسید" ، و ثابت می کرد که انسان به همان اندازه خداوند با استعداد بوده و دیگر نیازی به او ندارد. به طور قابل پیش بینی ، آسمان خراش بین النهرین آنها عصبانیت خدا را جلب کرد ، که استکبار بشریت را با مجازات افرادی که فقط با یک زبان صحبت می کردند ، مجازات کرد ، ناگهان بسیاری صحبت کردند. از آنجا که انسانها دیگر نمی توانند ارتباط برقرار کنند ، برج بابل - که نام آن را به معنای فعل عبری balal نامگذاری کرده است - به معنای "سردرگمی" است - هرگز ساخته نشده است و بشر پراکنده ، برای همیشه تقسیم شده است.

ویل ایکرت ، مدیر IKERD مشاور ، یک شرکت مهندسی مشاور مستقر در دالاس ، متخصص در طراحی و ساخت مجازی (VDC) ، از جمله مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) می گوید: "این که آیا شما اعتقاد دارید که داستان واقعی است ، در آن داستان حقیقت وجود دارد." "ساخت و ساز متوقف می شود وقتی زبان ها اشتباه گرفته می شوند. امروز دقیقاً مثل همیشه صادق است. "

level of development BIM model

حتی ممکن است دقیق تر باشد. ایکرت می گوید: "در عصر دیجیتال ، ما با مدل های سه بعدی کار می کنیم." "اگر ما یک الگوی را به شخص دیگری تحویل دهیم که درک دیگری از آنچه انجام شده است ، داشته باشد ، باعث ایجاد مشکل خواهد شد."

این گروه سازنده فولاد سازه ای است که اغلب با آن روبرو است. "دانیل باربو" مدیر BIM و جزئیات خدمات گفت: "ما سخت داریم که شرکای خود را بشناسیم تا مدل های خود را تهیه کنند تا بدانیم چه چیزی آماده است و چه چیزی نیست". "ما به روش بهتری برای برقراری الزامات از یک رشته به رشته دیگر نیاز داریم."

این راه بهتری رسیده است. این سطح توسعه (LOD) نامیده می شود و به تیمها کمک می کند تا از اشتباهات متناسب بابل جلوگیری کنند.

 

LOD Lexicon

مشکل مدل سازی سه بعدی و BIM این است که همیشه نمی توانید به آن اعتماد کنید.
ایکرت ، عضو موسس و رئیس سابق کمیته ملی BIM مؤسسه مهندسی سازه ، می گوید: "من بیش از 20 سال در مدل سازی پارامتری سه بعدی کار کرده ام و همیشه تنش بین دقت و صحت وجود دارد." "شما می توانید چیزی را تهیه کنید که دقیق و تا 15 رقم اعشاری باشد ، اما در مکان اشتباه با فاصله سه فوت باشد. این همیشه در مدل سازی سه بعدی چالش بوده است. "

LOD با معرفی یک واژگان عددی این مسئله را حل می کند که سازندگان و گیرندگان مدل های سه بعدی می توانند از آن برای دستیابی به یک درک مشترک استفاده کنند. AJ Bridwell ، مدیر موفقیت در جذب مشتری در Invicara ، شرکتی که نرم افزار BIM Assure به تیمها برای ارزیابی LOD معرفی می کند ، می گوید: "این یک روش برای به دست آوردن عناصر در یک مدل است." "این راهی است که به صورت دیجیتالی به اجزای موجود در یک مدل نگاه کنیم و ببینیم که آنها در مسیر بلوغ داده ها کجا هستند. این یک مکانیسم تحریک است. وقتی مؤلفه هایی که به آنها اهمیت می دهید به بلوغ مناسب برسند ، باعث می شود که کار خود را شروع کنید. "

انستیتوی معماران آمریکایی (AIA) در سال 2008 LOD را تأسیس کرد که پنج "سطح توسعه" را برای تعیین میزان جزئیات در یک مدل BIM معرفی کرد. برای کمک به مشاغل ساخت و ساز در اتخاذ و اجرای آنها ، BIMForum آن سطوح را برای قطعات خاص ساختمان (مانند برق ، لوله کشی ، پایه و سقف) در مشخصات سطح توسعه (LOD) خود ، که برای اولین بار در سال 2013 منتشر شد ، تفسیر کرد.

 

level of development lexicon

اکنون شش سطح پیشرفت وجود دارد ، از پنج سطح اصلی. در LOD 100 ، عناصر نمایش عمومی هستند و نشانگر وجود یک قطعه ساختمان است ، اما شکل ، اندازه یا محل آن نیست. LOD 200 شامل مقدار ناچیز عناصر ، اندازه ، شکل ، محل یا جهت گیری عناصر است ، اما اطلاعات هنوز هم تقریبی است. LOD 300 عناصر با اندازه ، شکل ، مکان ، جهت و مقدار خاص را نشان می دهد. در LOD 350 می توانید اطلاعات دقیقی در مورد یک عنصر خاص و چگونگی اتصال آن به اجزای نزدیک یا متصل تعیین کنید. عناصر LOD 400 از جزئیات کافی برای ساخت بر اساس مشخصات موجود در مدل ، تا سوراخ های پیچ و جوش های جداگانه برخوردارند. سرانجام ، عناصر موجود در LOD 500 "عملیاتی" هستند ، به این معنی که آنها تکمیل و نصب شده اند ، مکان آنها تأیید شده است و شامل اطلاعاتی است که مشتریان می توانند از ساخت و سازهای بعدی استفاده کنند (شماره مدل ، تولید کننده ، تاریخ خریداری شده و غیره) )

Bridwell می گوید: "در یک پروژه معمولی 80 تا 90 درصد عناصر موجود در مدل شما باید حداقل به LOD 350 برسند."

 

یادگیری زبان LOD

معاملات می توانند الزامات LOD را از یک پیمانکار عمومی یا در برخی موارد از صاحب پروژه دریافت کنند. در هر صورت ، مزیت سطح جدیدی از ارتباطات ، هماهنگی ها و همکاری است که شانس اتمام به موقع ، بودجه و در محدوده آن را افزایش می دهد.

بریدول می گوید: "بدون LOD ، شما باید به تماس های تلفنی یا ایمیل ها اکتفا کنید. همه ما می دانیم که ارتباطات انسانی همیشه قابل اطمینان نیست." "با استفاده از رقم دیجیتالی بر روی عناصر پروژه ، سطح بلوغ آنها را مشخص می کنید ، می توانید با وضوح بیشتری اعلام کنید که آنها آماده کار هستند."

البته ، داشتن یک زبان مشترک کافی نیست: برای موفقیت این زبان ، همه باید یاد بگیرند که آن را صحبت کنند. در گروه Canam ، که به طور معمول در LOD 400 مدل سازی می شود ، این کار نیاز به یک برنامه جامع اجرای BIM دارد که به وضوح نیازهای تجاری مربوط به پروژه را مشخص می کند. باربو می گوید: "ما باید در مورد الزامات خود بسیار دقیق باشیم." "این به معنای روشن شدن است ،" ما می خواهیم این ویژگی در این سطح از جزئیات و در این مرحله از پروژه باشد. "

 

level of development communication

 

ایکرد توصیه می کند حتی بیشتر پیش بروید. او می گوید: "پروژه هایی که من دیده ام ، نرم و روانترین کار را دارند ، یک فرایند رسمی برای آموزش و اعتبار سنجی دارند که مردم [LOD] را درک کنند." به عنوان مثال ، پیمانکاران عمومی ممکن است از کلیه تجار بخواهند که گواهینامه توسعه در مدل سازی اطلاعات ساختمان (CD-BIM.com) را دریافت کنند که امتحانی را ارائه می دهد که صلاحیت BIM و LOD را تأیید کند. فلسفه من این است: من نمی توانم انتظار داشته باشم چیزی را که بازرسی نکرده باشم. من باید بررسی کنم که تیم قبل از اینکه انتظار داشته باشم از آن پیروی کنند ، درک [LOD] دارد. "

در حال حاضر ، پیمانکارانی که LOD صحبت می کنند ارزش افزوده دارند. ایکرد می گوید ، اما در نهایت ، تسلط LOD فقط یک مزیت رقابتی نخواهد بود. این یک امر ضروری در تجارت است. "LOD یک مفهوم اساسی است که رهبران شرکت باید به خوبی از آن آگاه باشند - خواه آنها واقعاً مدل های سه بعدی را لمس کنند یا نه" ، می گوید. "این زبانی است که در آینده برای تعیین دامنه ، برنامه و هزینه مورد استفاده قرار می گیرد ، این بدان معنی است که روزی به زبانی خواهد بود که توسط شرکت ها شکایت می شود. اگر بگویید مدلی را با LOD 300 ارائه می دهید و این کار را نمی کنید، این یک خطا نیست و این یک اشتباه نیست. این نقض قرارداد است. "

از نظر کتاب مقدس: کسانی که با استفاده از LOD برج خود را می سازند ، آماده رسیدن به بهشت ​​هستند. کسانی که با ابدیت سوء استفاده و سردرگمی مواجه نیستند.

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول