کاربر گرامی  خوش آمدید ... ( ورود  \ ثبت‌نام  )
امروز: جمعه 29 شهریور ماه 1398 ساعت: 

مقالات علمی

  • 126
  • 53 مرتبه
چرا هماهنگی 3D BIM برای طراحی ساختمان بسیار مهم است؟ (قسمت اول)

چرا هماهنگی 3D BIM برای طراحی ساختمان بسیار مهم است؟ (قسمت اول)

9/3/2019 9:59:07 PM

چرا هماهنگی 3D BIM برای طراحی ساختمان بسیار مهم است؟
Why is 3D BIM coordination so crucial to building design

قسمت اول

 

چندین عنصر در هماهنگی 3D BIM وجود دارد که باید در نظر بگیرید و یکی از اولین مکانها برای شروع فرایند ، با یک مدل هماهنگ سه بعدی است. ادغام معاملات معماری ، سازه ای و MEP با یکدیگر در یک مدل سه بعدی هماهنگ بخشی از فرآیند هماهنگی 3D BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) است. فرآیند BIM ابزاری مؤثر برای مدل سازی سه بعدی است که به تولید مدل های دقیق و دقیق هماهنگ سه بعدی در طول طراحی یک پروژه ساختمانی کمک می کند. با یک مدل BIM کاملاً هماهنگ ، کاربران می توانند چگونگی هماهنگی سیستم های معماری ، MEP و سازه ای را در یک محیط سه بعدی مشاهده کنند و ایجاد تغییرات آسان می شود.

روند هماهنگی 3D BIM شامل ضبط ، استفاده و بررسی اطلاعات دقیق درباره عملکردهای فیزیکی یک ساختمان است. از این اطلاعات همچنین می توان برای تهیه برنامه های کاری در 4D ، محاسبه هزینه های پروژه و برخاست های مواد و بهینه سازی پایداری طراحی کلی تجارت استفاده کرد. یکی از راههای نگاه کردن به هماهنگی BIM ، فکر کردن به عنوان گروهی از 3 کارکرد مشخص ، یعنی:

  • ساخت فیزیکی واقعی (building)

  • هماهنگی اطلاعات دقیق (information)    

  • هماهنگی یک مدل سه بعدی دقیق (modelling)

 

نکته جالب در مورد هماهنگی BIM این است که صرفاً مدل سازی را شامل نمی شود. این شامل مسئولیت های مدیریت داده و ساخت و ساز و بهبود بهره وری از نظر صرفه جویی در هزینه و زمان است و تصمیم گیری آگاهانه تر را ممکن می کند.

عملکرد مفید مدلهای هماهنگ 3D BIM این است که از آنها برای انجام فرآیندهای تشخیص برخورد استفاده می شود. یک مدل هماهنگ 3D BIM می تواند در یافتن هرگونه درگیری ، تداخل یا کاستی بین سیستم های معماری ، ساختاری و MEP کمک کند. یکی از محبوب ترین نرم افزارهای مورد استفاده برای این فرآیند Revit است که دارای ویژگی های پیشرفته ای برای کمک به ادغام رشته های مختلف مدل به طور موثر ، به معماران ، مهندسان سازه و مهندسان MEP کمک می کند.

مدلها همچنین می توانند برای تعیین تخصیص فضای پیچیده و چگونگی معاملات مختلف MEP در فضای موجود ، مورد مطالعه قرار گیرند. هر یک از تحول های ساختمان که شامل کارهایی در رابطه با داده است ، به راحتی و به روشنی قابل شناسایی ، پیگیری و هماهنگی در هر نقطه یا مرحله چرخه عمر پروژه می باشند. نردبان ساختمان ، اتاق های کارخانه ، راهروهای پیش ساخته و ماژول های سقفی نیز می توانند با استفاده از چک های با کیفیت در روند هماهنگی BIM هماهنگ شوند.

وظایف مدیریتی ، مانند فرآیندهای مدیریت اطلاعات محیط مشترک (CDE) ، برای پشتیبانی از تبادل داده و کمک به مدل و یکپارچگی داده ها و هماهنگی انجام می شود. همچنین به عنوان بخشی از فرآیند هماهنگی 3D BIM بررسی های ساختاری ، گزارش های تشخیص برخورد ، جلسات هماهنگی مجازی / شخصی با مشاوران ، مدیران ساخت و ساز / پروژه ، پیمانکاران فرعی ، معماران و مهندسین وجود دارد.

 

 

 

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول